Як правильно доглядати за зброєю?

Регулярний та ретельний догляд за зброєю дозволяє зберегти його працездатність на тривалий час, підтримуючи в належному стані безпеку поводження з нею, її техніко-тактичні та споживчі характеристики.

Як правильно доглядати за зброєю?

Догляд за зброєю – це безперервний процес, що включає стрілянину, транспортування, зберігання і власне чистку, мастило, ремонт і модернізацію. Дотримання правил техніки безпеки – найважливіша умова поводження зі зброєю. Будь-яку зброю завжди треба вважати зарядженою, готовою до пострілу і відповідно поводитися з нею.

Загальні рекомендації

Зброю потрібно оберігати від ударів та падінь. Корпус пневматичної зброї та багато відповідальних деталей часто виготовлені з силуміну або подібних крихких матеріалів, не кажучи вже про пластикові деталі та дерев'яні ложі гвинтівок, зазвичай зроблені з дешевих порід дерева.

Ніколи не слід вхолосту клацати курком; у “переломках” при відкриванні ствола необхідно підтримувати його рукою, а при закриванні не можна ривком скидати ствол; важелі зведення та нагнітання потрібно переміщати впевнено, але плавно.

Не слід прикладати зайві зусилля при зведенні курка, важеля зведення або нагнітання. З часом у зброї з барабанною подачею може з'являється ефект утикання штовхача барабана і заклинювання останнього – у цьому випадку зайвого зусилля на спуску станеться поломка.

Якщо для стрільби користуватися дешевими або саморобними кулями, можливе застрягання кулі в стволі. Неуважність може призвести до того, що заклинювання кількох куль у стволі призведе до незворотного псування нарізного ствола після вибивання куль шомполом.

Ніколи не стріляйте із пружинно-поршневої зброї без кульок. Стрілянина без кулі призводить до того, що, не зустрічаючи опору у вигляді повітряної подушки, поршень ударяється об передню стінку повітряного циліндра. У потужних гвинтівках класу "магнум" рекомендується застосовувати обтяжені кулі масою 0.6 грама та більше. Куля має щільно йти по нарізах. Не перевіряйте зброю стріляниною без кулі, впираючи дульний зріз ствола в підлогу - опір повітряного стовпа буде недостатнім. Крім того, можна пошкодити дульний зріз та вихід нарізів ствола.

Для підвищення початкової швидкості кулі іноді використовують олію, бензин або ефір, які закопують у робочу камеру або прямо всередину кульки. При пострілі від різкого стиснення суміші в повітряному циліндрі масло запалюється і виділяється додаткова порція газу, що впливає на кулю. Виникає так званий "дизель-ефект". Однак, при цьому продукти згоряння осідають на стінках каналу стовбура, циліндра та псують манжету поршня. Крім того, при запаленні олії поршень різко гальмується, витки бойової пружини поршня стикаються і пружина може зламатися.

У процесі стрільби з потужних пневматичних гвинтівок часто відбувається мимовільне відкручування гвинтів, тому ступінь затягування їх потрібно регулярно перевіряти через кожні 30-40 пострілів. При встановленні та вилученні балонів СО2 необхідно пам'ятати, що газ, що прорвався, має тиск близько 60 атмосфер і температуру до мінус 70 градусів Цельсія. Вказані маніпуляції потрібно проводити при закритій накладці рукоятки або вставленому в зброю магазином з балоном СО2.

Не зберігайте зброю у зведеному стані – слабшає бойова пружина. Не тримайте зарядженим (пробитим) балон СО2 більше 2-х тижнів, найкращий варіант – не більше доби. Патрони air-cartrige, що перезаряджаються, можуть зберігатися зарядженими до місяця. Після цього їм необхідний "відпочинок" 1-2 діб на відновлення форми та еластичності гумових ущільнювачів. Зверніть увагу, чи не зменшується в процесі експлуатації СО2 зброї кількість пострілів з одного балона – можливо, необхідно змінювати гумові ущільнювачі, дозатор тощо.

Чищення зброї та мастило

Огляд та чищення пневматичної зброї менш критичні до їхньої регулярності, ніж у вогнепальної зброї. Тим не менш, мінімальний догляд призведе до продовження терміну служби зброї.

Чистка повинна проводитися після кожної стрілянини, перебування зброї поза приміщенням та для видалення консерваційного мастила у нової зброї. Якщо на зброї сконденсувалася волога, перед чищенням її видаляють промокальним папером або вологопоглинаючою тканиною.

Перед чищенням зброю необхідно оглянути виявлення іржі і тріщин на металевих частинах, сколів на ложі, мимовільного викручування гвинтів, пошкодження прицільних пристосувань тощо. Зауважимо, що відпущені або затягнуті з різною силою гвинти можуть призводити до зниження точності та купності стрільби.

Зазвичай для чищення пневматики не потрібно розбирати зброю. Якщо виникла така необхідність, то розбирання та складання слід проводити у порядку, зазначеному в інструкції. За відсутності необхідного досвіду ремонт краще надати досвідченому зброяреві. Невміле відгвинчування та загвинчування гвинтів може призвести до їх псування, пошкодження дерев'яних частин ложі в місцях припасування до металу, поломки та втрати пружин та частин механізмів зброї. Застосування сили тут недоречне. Натискання викруток повинні бути загартовані, а по ширині і товщині повинні бути всього на 0.5 мм менше шліців гвинтів. Шпильки повинні вибиватися виколотками завжди в одному напрямку. Діаметр вибивання повинен бути на 0.3 мм менше діаметра шпильки. При вибиванні шпильок потрібно скористатися дерев'яним молотком або під металевий молоток підкладати дерев'яну цурку.

Для чищення зброї необхідні шомпол, шматки випраної бавовняної тканини, ганчір'я, дерев'яні загострені палички та маслянка зі змащенням. Для чищення не використовуйте лужні мастила – застосовуйте спеціальні мастила для пневматики, кісточкову олію для механічних годинників, нейтральне або універсальне збройове мастило. Шомпол служить для чищення каналу стовбура, рідше – для вибивання кулі, що застрягла.

Складаний шомпол для довгоствольної зброї зручніший, ніж цільний. Він складається з 2-х або 3-х колін, ручки та змінних насадок. Коліна шомпола зазвичай виготовляються із металу, а зверху покриваються синтетичною оболонкою. Складові частини шомпола з'єднуються між собою різьбленням. Для того, щоб не ушкоджувався канал ствола, різьбові металеві наконечники колін шомпола повинні бути меншими, ніж синтетичне покриття колін. Достатньо мати наконечники всього двох видів: щітка із синтетичною (не металевою) щетиною та вішер, на якому можна закріпити тканину або ганчір'я. Дерев'яні загострені палички служать видалення залишків мастила з пазів та інших важкодоступних місць зброї.

Періодичність обслуговування, точки мастила, типи мастила, що рекомендуються, докладно описані в інструкції з експлуатації на конкретну зброю.

Починати чищення слід зі стовбура. Гладкі стволи пневматичної зброї практично не вимагають догляду. Нарізні стовбури (особливо потужних гвинтівок) швидко освинчуються, тому їх потрібно чистити щіткою, рясно змоченою нейтральною або універсальною мастилою зброї. Сильне освинцювання видаляють скипидаром. Чистити слід від казенної частини ствола до дульного зрізу, щоб не пошкоджувалися нарізи на виході дульного зрізу ствола. Если конструкция оружия не позволяет ввести шомпол с казенника, но оставляет доступной казенную часть ствола для заряжания, можно протолкнуть через ствол со стороны дульного среза кусок сложенной вдвое рыболовной лески, сквозь образовавшуюся петлю продеть кусок ветоши – при извлечении лески ствол будет очищаться. Після кількох енергійних рухів шомполом по каналу ствола вперед-назад, щітка замінюється на вішер з ганчіркою і канал протирається насухо. Дрігач можна замінити повстяними циліндриками (типу пижа) - вони продаються в магазинах зброї спеціально для цієї мети. Повстяні циліндри можна одягати на шомпол або просто вистрілювати зі зброї замість кулі. Дрігач змінюється 2-3 рази - востаннє на чисту білу матерію - на ній не повинно залишатися забруднень і блискіток свинцю. В іншому випадку цикл чищення доведеться повторити.

На завершення потрібно тонким шаром нейтрального мастила покрити внутрішню поверхню каналу ствола (для потужної пружинно-поршневої зброї цього робити не рекомендується, щоб уникнути появи “дизель-ефекту”). Потім необхідно змастити критичні точки системи тиску: гумові або синтетичні ущільнення, манжету поршня, стінки повітряного циліндра і т.п.

Перевіряйте герметичність тракту шляхом нанесення олії в точки сполучення елементів системи створення тиску і наступною стріляниною – олія не повинна пузиритися.

Щоб зменшити негативні наслідки "дизель-ефекту" у пружинно-поршневій зброї необхідно використовувати мінімальну кількість мастила (буквально 1-2 краплі) і заряджати гвинтівку на 3-4 постріли відразу після змащення легшими кулями або повстяним пижом - розмір і щільність підбирається досвідченим шляхом . Існують спеціальні мастила, що не створюють “дизель-ефект” – з графітовими, молібденовими або силіконовими присадками. Для розподілу мастила по внутрішній поверхні повітряного циліндра необхідно зробити кілька десятків пострілів і тільки після цього потужність зброї стабілізується. Крім того, випускаються спеціальні густі мастила для бойових пружин пружинно-поршневої пневматики, які служать для ослаблення зіткнення витків пружини.

Стовбури потужних гвинтівок через сильне звинувачення нарізів рекомендується чистити навіть у процесі стрілянини після кожних 40-50 пострілів – інакше помітно погіршується точність і купчастість. Гумові ущільнювачі горловини дозатора СО2-зброї рекомендується змащувати до і після кожної стрільби (але не рідше за кожні 3 балони), те ж відноситься до патронів з накачуванням (air cartrige). Цілісність герметизуючих ущільнень Air Cartrige перевіряється опусканням заряджених патронів у воду.

Мастило ударно-спускового механізму проводиться, якщо в інструкції не зазначено інше, приблизно через 1500-2000 пострілів. Не забувайте, що надмірна кількість мастила збирає на собі пил та бруд. Після змащення необхідно перевірити правильність функціонування ударно-спускового механізму, надійної роботи запобіжників, систем подачі тощо. При необхідності потрібно змащувати зчленування важелів взводу або нагнітання, затяжні гвинти балона СО2, клямки магазинів і т.д. На завершення, зовнішні металеві поверхні потрібно протерти ганчіркою, змоченою нейтральним мастилом, потім витерти насухо і знову змастити тонким шаром мастила. Не допускайте попадання мастила на дерев'яні частини ложі, після чищення ложа має бути витерто насухо.

Опубліковано: 15.07.2024

Ми пропонуємо КРАЩИЙ Асортимент Пневматичної Зброї

Продукція від світових брендів, знижки, миттєва доставка по Україні

Закрити

Товар добавлений в кошик

Закрити